Złe opinie w Internecie, jak poradzić sobie z problemem?

Internet stał się niezbędnym narzędziem dla każdego biznesmena i przedsiębiorcy. Jest potężnym narzędziem informacyjnym i pozwala na promowanie swojej działalności, usług i produktów. Niestety, sieć nie jest wykorzystywana wyłącznie do pozytywnych celów – wielu użytkowników nadużywa jej do psucia sobie reputacji złymi opiniami lub komentarzami. W takiej sytuacji wielu biznesmenów i przedsiębiorców nie wie, co robić. Jak uchronić siebie i swoją firmę przed takimi problemami? Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci w tej delikatnej sytuacji.

Bądź zawsze świadomy tego, co inni mówią o Tobie i Twojej firmie

Zwykłe wyszukanie nazwy firmy w Google pozwoli Ci zorientować się, co inni mówią o Tobie w sieci. Jeśli są to dobre opinie, gratuluję! Jeśli są to złe opinie, nie wpadaj w panikę! Cofnij się i zastanów się: czy to może być prawda? Czy naprawdę próbują zaszkodzić Twojej firmie? W takim przypadku zareaguj natychmiast! Jeśli będziesz czekać zbyt długo, ludzie zapomną o pierwszej złej recenzji, ale będą pamiętać, że nikt na nią nie odpowiedział. W ten sposób przyszłe dobre opinie mogą zostać zignorowane.

Jeśli uważasz, że recenzja jest fałszywa lub myląca: Oznacz ją jako spam!

Jedynym sposobem radzenia sobie ze złymi opiniami jest uczciwość i przejrzystość. W większości przypadków klienci wybaczają firmie, gdy widzą, że podjęła ona starania, aby naprawić swoje błędy. Nie da się zadowolić wszystkich, ale jeśli robisz wszystko, co w Twojej mocy, nie powinieneś przejmować się negatywnymi opiniami.

Klient z pewnością ma rację, ale jako właściciel firmy zawsze możesz poprosić go o złożenie skargi na osobności lub osobiście. W ten sposób można utrzymać pozytywny wizerunek firmy publicznie, a jednocześnie zająć się skargami klientów prywatnie.

Inne wskazówki, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze złymi opiniami, to m.in:

  • Bądź proaktywny i rozwiązuj problemy, zanim przerodzą się one w skargi internetowe, a co gorsza – w publiczną krytykę.
  • Traktuj opinie klientów poważnie i staraj się ulepszać swoje produkty i usługi w oparciu o te opinie.

Podsumowując, zła recenzja może być druzgocąca dla firmy, zwłaszcza jeśli znajduje się na popularnej stronie internetowej, takiej jak Google, Yelp czy Facebook. W rzeczywistości 78% konsumentów ufa recenzjom w sieci tak samo, jak osobistym rekomendacjom. Należy pamiętać, że każdy ma prawo do własnej opinii i często zdarza się, że ludzie, którzy zostawiają złe recenzje w Internecie, są nieracjonalnymi, nierozsądnymi ludźmi, których należy traktować z przymrużeniem oka.

Jednak negatywny komentarz – nawet jeśli pochodzi od niezadowolonej osoby – może mieć wpływ na wyniki finansowe firmy. Ponadto za każdym razem, gdy ktoś napisze w Internecie złą opinię o Twojej firmie, istnieje duża szansa, że przeczyta ją znacznie więcej osób.

Trudno jest nie brać złych recenzji do siebie, ale postaraj się nie dać się tym dotknąć. Jeśli ktoś ma o czymś silne zdanie, może dać upust w sieci, nie rozumiejąc wszystkich faktów związanych z sytuacją. 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.